Overijssel je nizozemská provincia, ktorá sa nachádza na stredovýchode krajiny. Na severe susedí s provinciami Flevoland, Frízsko a Drenthe, na východe s nemeckými spolkovými krajinami Dolné Sasko a Severné Porýnie-Vestfálsko, na juhu a západe s provinciou Gelderland, od ktorej ju čiastočne oddeľuje rieka IJssel (pravé rameno dolného toku rieky Rýn). Západná časť provincie je vymedzená vodnými plochami tzv. „okrajových jazier“, pozostatkov pôvodného morského zálivu Zuiderzee.
Provincia má 1 184 000 obyvateľov. Hlavným mestom Overijsselu je Zwolle (132 tisíc obyvateľov) a najväčším mestom je Enschede (161 tisíc obyvateľov). Ďalšími veľkými mestami sú Almelo, Deventer a Hengelo. Okrem nizozemštiny sa tu používa jazyk dolnosaština z rodiny dolnonemeckých jazykov.
Krajina sa väčšina skladá z pastvín a niektorých lesov (vrátane národného parku Sallandse Heuvelrug); tiež hraničí malou časťou na západe s jazerom IJsselmeer.
Ijselské more (nizozemsky IJsselmeer) je najväčšie nizozemské jazero s celkovou plochou 1100 km², ktoré vzniklo prehradením morského zálivu Zuiderzee hrádzou Afsluitdijk v roku 1932 v rámci rozsiahleho vodohospodárského projektu Zuiderzeewerken. Jeho najväčšia hĺbka je 5,5 m pri mestečku Urk.
Ijselské more ohraničuje hrádzu Afsluitdijk, pobrežie Fríska medzi Makkum a Lemmer, západná hrádza Noordoostpolderu, Ketelbrug, severozápadná hrádza Flevopolderu, plavebné komory Houtrib, hrádza z Lelystadu do Enkhuizenu a pobrežie Severného Holandska (vrátane polderu Wieringermeer) z Enkhuizenu do Den Oever, kde začína Afsluitdijk. Plocha jazera IJsselmeer je v porovnaní s pôvodným morským zálivom Zuiderzee znížená o rozlohu polderov Flevopolder, Noordoostpolder a Wieringermeer. Hrádza medzi Enkhuizenom a Lelystaden bola dokončená v roku 1976. Do tej doby bolo jazero Markermeer súčasťou IJsselmeer, priestor Markermeer mal byť odvodnený a mal tu vzniknúť polder Markerwaard, ale nakoniec nebol realizovaný. V súčasnosti plní jazero predovšetkým rekreačné a ekologické funkcie, bolo vyhlásené ramsarským mokraďom (Ramsarský dohovor z roku 1971 slúži k ochrane mokrade, mezinárodne významných biotopov vtáctva). Zároveň je využívané pre vodnú dopravu.
Overijssel bol predtým známy ako Oversticht a zahŕňal tiež dnešné provincie Drenthe. V roku 1347 bol postúpený biskupstvu Utrecht. Biskupovia postúpili Oversticht cisárovi Karlovi V. Habsburgskému a stala sa tak súčasťou Habsburgského Nizozemia. Počas Nizozemskej revolúcie sa Overijsselské panstvo pridalo na stranu Utrechtskej únie a následne sa stalo súčasťou Republiky sedmich spojených nizozemských provincií (1588).
Región byl súčasťou Nizozemska až do roku 1810, kedy Francúzi anektovali Batavskú republiku a Overijssel bol organizovaný do nového francúzskeho departementu Bouches-de-l'Yssel. Po porážke Napoleóna v roku 1814 bolo znova vytvorené Nizozemské kráľovstvo a bývalá provincia Overijssel.
Overijssel bol okupovaný nacistickým Nemeckom počas druhej svetovej vojny od mája 1940 až do jeho osvobodenia v apríli 1945. Noordoostpolder, rekultivované územie, ktoré bolo vysušené v roku 1942, bolo súčasťou Overijsselu od roku 1962 do roku 1986, kedy sa stalo súčasťou novo vytvorenej provincie Flevoland.
Provincia Overijssel ponúka mnoho zaujímavých turistických atrakcií. Tu sú najdôležitejšie z nich:
Historické mestá
Deventer – stredoveké hanzovné mesto s dobre zachovalým historickým centrom, známe svojimi knižnými trhmi
Zwolle – provinčné hlavné mesto s pôsobivými hradbami, historickým centrom a gotickou katedrálou Grote Kerk
Kampen – bývalé hanzovné mesto s úchvatnou historickou architektúrou a ikonickými mestskými bránami
Prírodné krásy
Národný park Weerribben-Wieden – najväčšie rašelinisko v severozápadnej Európe s unikátnou faunou a flórou, ideálne pre plavby na člnoch a cykloturistiku
Sallandse Heuvelrug – národný park s vresoviskami a piesočnými pahorkami
IJssel – malebná rieka s nádhernými cyklotrasami a historickými mestami na brehoch
Kultúrne atrakcie
Museum De Fundatie ve Zwolle – galéria moderného umenia s impozantnou "oblačnou" nadstavbou
Giethoorn – mestečko nazývané "Benátkami Nizozemska". Mesto bolo založené v 13. storočí a v súčasnej dobe v ňom žije necelých 3 tisíc obyvateľov. V celej historickej časti je zakázané používať autá, mestečko je pretkané kanálmi, kde sa pohybujete predovšetkým člnom.
Rijksmuseum Twenthe v Enschede – bolo založené v roku 1927 barónom Janom Bernardom Van Heekom, ktorý zbohatol v textilnom priemysle. Svoju súkromnú zbierku a budovu múzea daroval vláde.
Región Overijssel kombinuje bohatú históriu, krásnu prírodu a živú kultúru, čo z neho robí atraktívnu destináciu pre rôzne typy turistov.